четвер, 29 грудня 2016 р.


математика

 Склад числа 6. Шестикутник. Порівняння чисел. Складання і читання прикладів на додавання за предметними малюнками.

Мета: вправляти учнів у складанні різних випадків складу числа 6; познайомити учнів з шестикутником; формувати обчислювальні навички; розвивати мислення, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до математики; повагу до старших.
Обладнання:  набір цифр, зразок написання цифри 6, Лісовичок, грибочки, шестикутник, будиночок для складу числа, таблиця «Заповни віконця».
Хід уроку
І. Організаційний момент          (перевірка готовності учнів до уроку)
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Бліц опитування
- Розташуйте цифри в порядку зростання.
- Розташуйте цифри в порядку спадання.
- Назвіть парні числа. Назвіть непарні числа
- Назвіть числа більші 6.
- Що таке трикутник? Квадрат?
- Яке число називають попереднім?
- Яке число називають наступним?
2. Гра « Вміємо швидко рахувать»
Полічити:
* від 1 до 10      від 10 до 1
* від2 до 7         від 9 до 3
*від 3 до 9         від 10 до 5
3. Гра «Збільши – зменши на 1»
- Діти. Я вам буду показувати число, а ви маєте його спершу збільшити на 1 і назвати це число, а потім зменшити на 1 і назвати це число
2          3           5            7           8           9
4. Весела лічба.
1)    На городі рано-вранці знайшли моркву сірі зайці.
       Сім морквин – це є не мало.   Одну з’їли, скільки стало? (6)

                                                                2)  Сім веселих киці грались на травиці.
                                                                     Враз одна сховалась.Скільки киць зосталось? (6)

3)    Ці веселі каченята люблять плавати й пірнати.
      Три пливуть у далину, три пірнають в глибину.
       Скільки разом каченят? Хто з вас може підказать?(6)
                                    4)    Десять чайок над морем літали,
                              дружно крилами махали.
                                         Чотири на берег приземлились.
                                          Скільки чайок залишилось? (6)
Фізкультхвилинка + пальчикова гімнастика
5. Каліграфічна хвилинка
-         Яка відповідь виходить в усіх задачах?
-         Сьогодні ми будемо повторювати написання цифри 6. Розгорніть зошити і пропишіть каліграфічно та правильно цю цифру. Нагадую, як правильно її писати (демонструю з поясненням).
6. Математичний диктант
  • Запишіть цифру 6.
  • Запишіть «сусідів» числа 3.
  • Запишіть попереднє число до числа 4.
  • Запишіть наступне число до числа 5.
  • Запишіть цифрою. Скільки сторін у п’ятьикутника, квадрата.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Послухайте віршовану задачу і скажіть скільки птиць прилетіло до годівниці?
У садок до годівниці
Прилетіло 3 синиці,
Потім – ще 3 птиці,
Скільки птиць на годівниці?
- Скільки прилетіло синиць? Як утворилося число 6?
- Сьогодні на уроці ми вивчатимемо склад числа 6.
IV. Ознайомлення з новим матеріалом
1.Практична робота над складом числа 6.
- Лісовичок – боровичок 5 днів ходив у ліс і збирав гриби на суп. Як же він їх всі шукав?
- Першого дня під кущем ліщини знайшов 5 грибів, а під деревом – ще 1. Скільки грибів знайшов?
- Як утворилося число 6? (5 і 1 записую у таблицю).
- Другого дня знову Лісовичок пішов у ліс і знайшов під деревом спершу 4 гриби, а під іншим деревом – ще 2. Скільки ж грибів він знайшов 2дня?
- То як утворилося число 6? (4і2).
- Третього дня Лісовичок у сосновому лісі знайшов під великою сосною 3 гриби і під малою теж 3. Полічіть, скільки грибів він знайшов. Як утворилося число6? (3 і 3) ( І так далі)
- Давайте ще раз прочитаємо склад числа 6 усі разом.
- А тепер кожен ряд окремо.
2. Гра «Заповни таблицю»
- Щоб перевірити, які ви були уважними, чи запам’ятали склад числа 6, заповнимо ось цю.таблицю.
Фізкультхвилинка
3. Введення поняття про шестикутник
- Підніміть руки ті, хто вважає себе слухняним сином чи донькою?
- Що означає бути слухняним?
- Послухайте казку про Трикутника, який не слухався мами. От що з ним трапилося.
Одного разу за погану поведінку мама боляче смикнула Трикутничка за вушко, а вушко в Трикутничка — це його кут. Розсердився Трикутник і думає: «От ві­зьму та й повідрізую собі вушка, не буде за що смикати наступного разу!» І дій­сно, відрізав! (Учитель демонструє, як утворився шестикутник.) Вийшла зовсім інша фігура. Полічіть, скільки в неї ку­тів. (Шість.) Це — шестикутник. Тепер неслухняний си­нок мав аж шість «вушок»! Отож, треба слухати маму, а не бешкетувати.
-          Шестикутник — один із многокутників. (Демонструю)


- Многокутниками називають геометричні фігу­ри, утворені замкненою ламаною лінією, яка утворює більше чо­тирьох кутів.
V. Закріплення вивченого матеріалу. Робота за підручником
Завдання 1
-          Яка фігура зображена ліворуч?
-          Скільки паличок біля фігу праворуч?
-          Назвіть цю фігуру.
Завдання 2
(Складання, читання і запис у зошиті прикладів на додавання)
Завдання 3
-          Розгляньте малюнки.
-          Запишіть дією додавання склад числа 6 із двох чисел за зразком.
- Записати прикладами склад числа 6 за зразком.
6 = 5 + 1                           6=  4+2                            6= 3+3                                     
Завдання 4
- Порівняйте числа, за малюнками намистинок. Запишіть у зошит рівності і нерівності.
Завдання 5 (з логічним навантаженням)
-          Назвіть зображені фігури.
-          Яких фігур найбільше? Яких – порівну?
VI. Підсумок уроку
Гра «Закінчи речення»
6 – це 5 і …
6 – це 4 і …
6 – це 3 і …
6 – це 2 і …
6 – це 1 і …
- Який многокутник можна скласти з 5 паличок? з 6?





Склад числа 6. Складання і читання прикладів на додавання. Розпізнавання многокутників.

Мета: вчити складати та читати приклади на додавання в межах 6; повторити склад числа 6, розвивати в учнів уміння правильно писати вивчені цифри, , розпізнавати многокутники; розвивати логічне мислення, уміння слухати і сприймати почуте; виховувати інтерес до вивчення предмета.

Обладнання: конверти з назвами команд, фішки, картки з цифрами, картки для фронтальних та індивідуальних завдань, лічильні палички.

Хід уроку.

I. Організаційна частина.

II. Актуалізація опорних знань.
1. Бліц опитування
- Назвіть парні числа. Назвіть непарні числа
- Назвіть числа більші 2; менші 6.
- Що таке трикутник? Чотирикутник?Квадрат?
- Яке число називають попереднім?
- Яке число називають наступним?
2. Гра « Вміємо швидко рахувать»
Полічити:
* від 1 до 10      від 10 до 1
* від2 до 7         від 9 до 3
*від 3 до 9         від 10 до 5
3. Гра «Збільши – зменши на 1»
- Діти. Я вам буду показувати число, а ви маєте його спершу збільшити на 1 і назвати це число, а потім зменшити на 1 і назвати це число
2          3           5            7           8           9

4. Гра «Назви сусідів».
демонструю картку із цифрами. Учні називають сусідів.

5. Веселий задачник
Дідусь запитав у Кості:
«Скільки звуків у слові гості?»
Костя вміє рахувать.
Відповідь відомо - …  (5)
Маленька Софійка гарно малювала.
Всі свої малюнки у папочки складала.
                                                          В цій 4 малюнків, а в тій – 2.
Хто зможе всі малюнки нам порахувать? (6)
Наш дідусь Опанас
Біля річки гуси пас:
Гусак 1, а гусок 5.
Треба всіх порахувать. (6)
-         Що ми повторили, обчисливши задачі?
-         Правильно. Ми повторили склад числа. Але не весь. Щоб правильно обчислювати приклади, ми повинні повторити весь склад числа 6. А допоможе нам в цьому гра « Доповни речення»
6. Гра «Доповни речення»
- Ви відповідаєте, а я заповнюю ось цю таблицю.
6 – це 5 і …           6 – це 4 і …           6 – це 3 і …             6 – це 2 і …        6 – це 1 і …
-А тепер ще раз повторимо склад числа за таблицею. (хором).
ІІІ. Фізкультхвилинка «Каченята» 
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили,
Дев'ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.

III. Вивчення нового матеріалу.
1. Вправи для пальчиків

2.
Каліграфічна хвилинка: написання цифри «6». 
Учні записують один рядок цифри
6 у зошиті.
                                                     Цифра 6 немов замок:
                                                     Знизу – круг, вгорі – гачок.
3. Порівняння чисел
Потрібно порівняти числа та прочитати нерівності.
6.5                   6.6                 3.2
6.5                   1.3                 1.5
3.3                   5.4                 2.4
Фізкультхвилинка

4. Складання і читання прикладів.
Складання і читання прикладів на додавання за номером 2 у підручнику. Запис прикладів у зошит.
Складання  і  записування  прикладів  за 
предметними малюнками. 
       
5. Робота з геометралом. ичним матері (усно)
Розпізнавання многокутників за номером 4 у підручнику.
-    Назвіть многокутники по порядку. Якими цифрами позначено шестикутник?
-    Зараз ви складатимете многокутники. Завдання команді  «Знайки» - скласти із паличок п'ятикутник. Скільки паличок треба взяти? Скільки вершин, кутів у п'ятикутника?
-    Завдання команді «Вмійки» - складіть із паличок шестикутник. Скільки паличок потрібно взяти для цього? Порахуйте кути, вершини.


IV. Підсумок уроку.
—    Що нового ви дізнались на уроці?
- З яких чисел можна утворити число 6?
- Які ви знаєте многокутники?



   Число і цифра 7. Утворення числа 7 способом прилічування 1. Порівняння чисел в межах 7. Написання цифри 7.

Мета: ввести поняття «»число сім; ознайомити учнів з написанням цифри 7; вправляти в лічбі предметів в межах 7, порівнянні чисел в межах 7; узагальнити вміння записувати і розв’язувати приклади на додавання; розвивати мислення, увагу; виховувати інтерес до математики.
Обладнання: будиночки «Склад числа», таблиця цифри7, предметні малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
(Перевірка готовності учнів до уроку)
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1.      Усні лічба. Гра «Ланцюжок»
- Полічіть від 1 до 10; від 10 до 1.
- Полічіть від 2 до 6; від 6 до 1; від 3 до 6.
— А тепер лічимо по рядах:
* перший ряд лічить від 1 до 5;
* другий — від 1 до 6;
*  третій — від 6 до 1.
2. Мозкова атака
— Назвіть число, попереднє до числа 3.
— Назвіть число, яке стоїть між числами 2 і 4.
— Назвіть число, наступне до числа 4.
— Назвіть число, попереднє до числа 6.
— Назвіть число, наступне до числа 3.
- Яку фігуру називаємо трикутником? Чотирикутником?
- Що таке квадрат?
3. Веселий задачник
• Дарує бабуся-лисиця
Трьом онукам рукавиці:
Кожному по дві дає.
Бережіть їх, не губіть.
Скільки всіх рукавичок полічіть!

• Мама качка у садку
Шість каченят пасе в холодку.
Всі качата, мов клубочки.
Три синочки,
А скільки дочок?

4. Гра-естафета «Засели будиночки»


ІІІ. Оголошення теми уроку
- Послухайте вірш про одне незвичайне село, і скажіть чим воно цікаве?
У селі всього 7 хат                         На 7 парканах різних
7 воріт, 7 цуценят                          Поглядають дуже грізно.
7 хазяйок над усім,                         Вітром віють 7 хвостів,
Навіть півнів – рівно 7                 В кожному 7 кольорів.
- Яке число найчастіше ви чули у вірші?
- То яке число, на вашу думку, ми будемо сьогодні вивчати?
- Правильно. Сьогодні на уроці ми будемо вчити все про число7.
IV. Ознайомлення з новим матеріалом
1.Робота з предметними малюнками.
-          Скільки півників?
-          Скільки метеликів?
-          Скільки квіточок?
-          Що спільного для всіх цих предметів? (Кількість. Їх 7)
2.Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрою 7.
- Кількість предметів в усіх випадках 7. Отже, число 7 на письмі ми будемо позначати цифрою 7.
Цифра 7 як кочерга,
В неї, бач, одна нога.
- Цифра 7 складається із трьох елементів: хвилястої лінії, великої й маленької палички.
- Починаємо писати хвилясту лінію. Трохи нижче середини верхньої сторони клітинки. Доводимо її до верхнього правого кутка клітинки, звідти, не відриваючи руки, проводимо основну похилу паличку, до середини нижньої сторони клітинки. Маленька паличка повинна перетнути основну приблизно посередині. Вона має бути горизонтальною.
Фізкультхвилинка
- А зараз напишемо цифру в повітрі. Під яку лічбу писатимемо цифру? (і-раз-і, два, і) (написання цифри 7 у зошиті)
3. Утворення числа 7
- Скільки квітів у вазі? (6) Скільки квітів я додала? (1).
-  То як утворилось число 7?
V. Розвиток математичних умінь
1. Робота з підручником (с. 29)
Завдання 1
-          Скільки намистинок ліворуч? Скільки праворуч? Як утворилось число 7?
Завдання 4 (робота з числовим рядом)
-          Прочитайте числа від 1 до 7; від 7 до 1.
-          Яке число передує числу 4? Яке число наступне за число 5? Назвіть сусідів числа 6.
2. Робота в зошиті
* Порівняння чисел у межах 7
7>4                 3<7                6<7                  5<6
4<7                 7>3                7=7                  4>2
Фізкультхвилинка
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Складання прикладів на додавання за предметними малюнками
Завдання 3
-          Скільки фарб у верхньому рядку? У нижньому? Скільки всього?
-          Який приклад складемо? (3 + 4 = 7) (Аналогічно з пензликами)
2. Утворення числа способом прилічування 1
- Запишіть приклади: 3 + 1 = …; 4 + 1 = …; 5 + 1 = …; 6 + 1 = …
- Отже, при додавання 1, утворюється наступне число.
3. Завдання з логічним навантаженням.
Завдання 5
-          Скільки всього фігур на малюнку?
-          Скільки трикутників?
-          Скільки многокутників?
VII. Підсумок уроку.
-          Яке число вивчали на уроці?
-          Як утворилося число 7?
-          Назвіть числа менші 7?
-          Чому число 7 стоїть останнім на числовій прямій?

-          Як утворити наступне число?