понеділок, 23 листопада 2020 р.

Тема 1. Звук [п], позначення його буквами Пп. Читання складів, слів з ними, читання речень, невеликих текстів. Тема 2. Письмо рядкової букви п.

 

Тема. Звук [п], позначення його буквами Пп. Читання складів, слів з ними, читання речень, невеликих текстів

Мета: закріпити артикуляцію звуків [п], [п]; ознайомити учнів із буквою П п; навчати дітей визначати ці звуки у словах; розвивати вміння утворювати та читати склади з буквою П п злиттям із буквами, що позначають голосні звуки; закріплювати читацькі навички; виховувати чуйне, турботливе ставлення до рідних людей.

Хід уроку

І. Організаційнй момент (Перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Мовленнєва розминка

1) Дихальні вправи

* пір’їнку здуємо * називаємо голосні на видиху а о у е и і

* понюхаємо конвалію * задування січки * маятник

2) Постановка мовного апарату «Щоб ротик був слухняним»

- Пропоную вам вирушити в подорож. Сядемо на пароплав і попливемо морем.

- Ось ми допливли до пристані і кажемо: УУУУУ;

- А тепер пересядемо на потяг і поїдемо: ЧУХ, ЧУХ, ЧУХ.

- Пересядемо на мотоцикл і поїдемо далі: Р-Р-Р-Р.

- Дуже захотілося ще й на конику поскакати: ЦОК-ЦОК-ЦОК.

- Потім пересіли на велосипеди: ДЗІНЬ-ДЗІНЬ-ДЗІНЬ.

3). Співаємо склади ві ве ва во ву

2. Гра «Слова розсипалися»

- Кого зображено на малюнках? (сокіл, кавун, слон)

- Складіть ці слова із букв і розмістіть їх під відповідними малюнками (одинь учень біля дошки, інші в зошиті)

3. Гра «Буква - звук» (Повторюємо вивчені букви та звуки, аналізуємо їх)

4.Читання складових таблиць ( за індивідуальними картками)

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

- Відгадайте загадку

Вилізають на нього опеньки,

Та не сердиться зовсім старенький. (Пень)

- Виконаємо звуковий аналіз слова пень.

- Який перший звук у цьому слові?

- Сьогодні на уроці ми працюватимемо над звуком [п] і дізнаємося якою буквою він позначається. Будемо вчитися читати склади та слова з цієї буквою. А ще ви послухаєте дуже цікавий віршик про одного грайливого малюка.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Слухання віршика Л. Біленької «Павлик грався у пісочку». Виділення звуків [п], [п′].

Павлик грався у пісочку,
На піщаному горбочку,
Пік пампушки і паски,
І пухкенькі пиріжки.
Пік для півника, для пташки,
Що сиділа на піддашку.
Павлик пекар і пічник,
Заповзятий трудівник.

2.Запитання та завдання за текстом

Послухайте вірш і скажіть, про кого розповідається у віршику?

Де грався Павлик?

Що робив малюк?

Назвіть піщані «страви», які «пік» хлопчик Павлик.

Які професії згадуються у віршику?

Повторіть слова чітко та виразно: Павлик, пісочниця, пампушки, паски, пиріжки, пекар, пічник.

Які звуки починають ці слова? (Звуки [п] та [п].)

Які ще слова є у віршику, що починаються на твердий приголосний звук [п] або м’який [п]? (Півник, пташка, пісочок…)

Чи є ці звуки у словах хлопчик, заповзятий? Де вони розташовані в цих словах? (Усередині слова.)

2. Артикуляція звуків [п], [п′].

- Вимовіть ще раз ці звуки.

- Під час їх вимовляння губи спочатку щільно стиснуті, а потім різко розкриваються, випускаючи повітря. Звуки звучать глухо, дуже голосно вимовити їх неможливо.

3. Гра «Твердий чи м’який звук?»

- Я читатиму вам слова, якщо звук м’який ви присідаєте, якщо твердий, стоїте.

Словесний матеріал для гри: піч, полиця, пилка, парубок, мавпа, копійка, сопілка, запис, трап.

4. Ознайомлення з буквою П п.

- Два приголосних звуки, [п] та [п′], на письмі позначаються буквою П п.

- послухайте вірш і скажіть на що схожа буква П.

Літера П п — як міст на двох підпорах,

Під ним пливе повільно пароплав,

А зверху — потяг пасажирський скоро,

Подаючи гудок, пробіг-промчав.

- На що вам схожа буква Пп.

- Порівняйте велику і малу Пп. Чим вони відрізхня.ться?

5. Робота з Букварем (с.78 - 79).

1) Читання складів за променевими таблицями (Диференційовано)

2) Читання слів за схемою (Ланцюжком

3) Читання тексту « Ми у селі»

6.Робота в зошиті

1) виконання звукового аналізу слів

2) Написання малої букви п

3) Складання речень та запис схемами у зошити.

ІV. Підсумок уроку

Запитання та завдання для учнів

Із якою буквою ви сьогодні познайомилися?

Скільки звуків позначає ця літера? Назвіть їх.

Розкажіть, на що схожа буква П п?

Які нові слова з цією буквою ми сьогодні прочитали?

Які ще слова з літерою П п ви можете назвати?








Тема. Письмо рядкової букви п.

Мета: навчати учнів писати малу букву п,склади і слова з нею; формувати навички звукового, складового, звуко-буквеного аналізу слів; розвивати вміння спостерігати, спів ставляти; виховувати любо до народних традицій.

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда за матеріалами уроку читання

Назвіть букву, яку ми вивчили на уроці читання. Розкажіть, які звуки позначає літера П п.

Наведіть приклади слів, у яких п позначає твердий [п], і слів, у яких вона позначає м’який [п’].

Чим відрізняються одна від одної мала друковані та рукописні букви п?

Покажіть, де записані ці літери на сторінці прописів.

  1. Робота з зошитом

  • - Хто зображений на малюнку?

  • - Що роблять діти?

  • - Що робить хлопчик? А дівчинка?

  • - Хто зображений внизу аркуша?

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

- Як ви вже, мабуть, здогадалися, на сьогоднішньому уроці письма ми познайомимося з писаною малою літерою п. А нашим помічником сьогодні буде папуга Петрусь.

ІІІ. В ивчення нового матеріалу

1. Графічний аналіз малої букви п

- Із яких елементів складається мала писана літера п? (Це два елементи: похила паличка та похила паличка із заокругленнями вгорі та внизу.)

- Яка ще мала буква починається похилою паличкою? (Мала н.)

2. Пояснення написання малоїлітеи п з демонстрацією на дошці.

- Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму похилу паличку. Не відриваючи руки пвертаємо вгору по тій самій лінії. Потім трохи вище середини отриманої палички робимо відхилення праворуч, пишемо другий елемент, який заокруглюємо під верхньою рядковою лінією праворуч, і ведемо паличку вниз, яку заокруглюємо біля нижньої рядкової лінії праворуч. Закінчуємо писати на середині робочого рядка. «раз-і, два-і».

(пишкмо в повітрі, потім в зошиті, коментуючи)

3. Письмо буквосполучень.

- Петрусь нам приніс предмети. Назвіть їх? (Парасолька, павук, папуга, плаття, апельсин, плуг, пуголовок)

- Прочитайте перше буквосполучення у зошиті.

- Оберіть предмети в назвах яких є ці буквосполучення.

- Яке з’єднання букви п і л?

- Як пишемо відривно чи безвідривно? (Аналогічно з буквосполученнями пі, пе)

4. Письмо слів півник, пил, папка, пісок

- Петрусь має менших братиків і сестричок курчат, а що він любить з ними робити прочитайте в зошиті. (Аналіз з’єднань слова пасли, написання в зошит коментовано)

5. Письмо речень з коментарем.

У Лесі пенал. У мене папка. Он півник.

IV. Підсумок уроку

Гра «Завершуємо думку»

Сьогодні на уроці ми дізналися, як пишеться…

Ми навчилися писати…

Друковані мала й велика букви П, п відрізняються одна від одної лише

Мала п складається з елементів.

Під час уроку мені найбільше сподобалося

вівторок, 17 листопада 2020 р.

Звуке [в], позначення його буквами Вв.

 

Тема: Звуке [в], позначення його буквами Вв. Читання складів, слів з вивченими літерами.

Мета: ознайомити учнів з буквами Вв, її назвою та звуковим значенням, навчити вимовляти звук в , визначати звук в у різних позиціях слова, читати цю букву в складах і словах; дати уявлення про особові займенники він, вона, воно, вони (без уживання термінів); вчити правильно й доречно вживати їх у мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати їх працелюбність.

Обладнання:

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

  1. Мовленнєва розминка:

  1. Вправи для язичка, губ:

- вправа « задуваємо свчку»

- вправа «коник»

- вправа « вверх-вниз, вліво-вправо»

2) Розспівка складів: лі ле ла ло лу ( регулюючі силу голосу)

3) Гра « На хвилі»


4) Гра « Буква - звуки»

Показую картинку. Учні називають букву, які звуки або звук позначає.

2. Гра «Буква заблукала»

А Н У І О И Л Н І М

- Назвіть, яка буква зайва в першому рядку? Чому?

- Назвіть яка буква лишня в другому рядку? Чому?

3. Читання слів і складів з вивченими буквами

- У чарівному осінньому лісі, де червоніють ягоди калини та горобини, якими так люблять ласувати барвисті снігурі, живе маленький павучок.

Павучок одної днинки

Виткав срібну павутинку,

А на ній — ну от дива! —

Букви, і склади, й слова!

Дітки, ви часу не гайте,

Їх швиденько прочитайте!

  • Прочитаємо склади (слова) луною.

  • Прочитаємо склади (слова) хором.

А А

О У

М У Н О

И І

І И

нам Ніна

ану Інна

нумо Наум

4. Читання складових таблиць ( індивідуальні картки)


А

О

У

И

І

Е

М

ма

мо

му

ми

мі

ме

Н

на

но

ну

ни

ні

не

Л

ла

ло

лу

ли

лі

ле

С

са

со

су

си

сі

се

К

ка

ко

ку

ки

кі

ке


ІІІ. Оголошення теми уроку

- Послухайте вірш і скажіть, які слова в ньому зустрічаються найчастіше.

Вишні високо висіли, Стали вишні соковиті:

Вранці роси вони пили, «Поласуйте нами, діти!»

- Сьогодні ми працюватимемо над звуком [в], дізнаємося якими буквами він позначається.

IV. Робота над новим матеріалом.

1. Спостереження за вимовою звука [в].

- Стулені губи витягуємо вперед і поштовхом повітря з голосом швидко розкриваємо їх.

- Вимовте цей звук. Який це звук голосний чи приголосний?

- Доведіть що він приголосний.

2. Гра «Упіймай слова зі звуком [в]»

- Я читатиму вірш, якщо ви в словах чутимете звук в, то плескаєте в долоні, якщо ні, то не плескаєте.

Дуже радий восьминіг, що у нього вісім ніг.

Він у штиль і у негоду легко горне ними воду.

А була б лиш пара ніг – вмить стомився б восьминіг. (6)

3.Гра « Підбери слова»

Учні називають слова, де чути звук в.

4. Ознайомлення з буквою Вв

- Звук [в,в] позначається буквами Вв.

- Розгляньте велику і малу букви Вв, чим вони відрізняються?

- На що схожа буква в?

5. Розучування вірша напам’ять

Буква «В» така цікава:

Стовпчик вверх, дві дужки справа.

В алфавіті так живе

Всім потрібна буква «В».

V. Динамічна пауза

VІ. Робота з Букварем ( с.74 - 75)

1. Гра « Що робить буква в»

2. Читання складів з Читалочкою:

- читання хором - читання хлопчики – дівчатка

- читання слів - луною, хором, ланцюжком

  • Назвіть трискладові слова.

  • Назвіть слова, до який ми можемо поставити питання хто?

  • Виконайте звуковий аналіз слова вільха, вишні.

Динамічна пауза

  1. Читання чистомовки з Щебетунчиком

  2. Робота в зошиті ( виконання звук.аналізу, творча робота « Оживи букву»).

VIІ. Підсумок уроку

  • Яку нову букву вивчали?

  • Який звук вона позначає?

  • Які слова з цим звуком ви запам’ятали?

понеділок, 16 листопада 2020 р.

Тема 1. Звук {к}, букви К. Читання слів і речень з вивченими літерами. Тема 2. Письмо великої букви К, складів і слв з нею.

 

Тема. Звук {к}, букви К. Читання слів і речень з вивченими літерами. Складання речень за схемами. Клички тварин.

Мета: закріпити знання про букву, вивчену на минулому уроці, та звуки, які позначає літера К к; вправляти дітей у звуковому аналізі слів із буквою К к; удосконалювати техніку читання учнів; формувати навички побудови речень за малюнками; розвивати звязне мовлення, збагачувати словник; виховувати позитивне ставлення до свійських тварин.

Обладнання: карточки для читання – складові, тексти, малюнки букви К, карточки для творчої роботи, таблиці з вивченими буквами.

Хід уроку

І. Організаційний момент (Перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Мовленнєва розминка:

  1. Вправи для язичка, губ:

- вправа « задуваємо свічку»

- вправа «коник»

- вправа « вверх-вниз, вліво-вправо»

2) Розспівка складів: кі ке ка ко ку ( регулюючі силу голосу)

3) Чистомовка

Ка ка ка, ка ка ка - цікава книжка

Ко ко ко, ко ко ко - пийте діти молоко

Ки ки ки, ки ки ки - у нас є кубики

Ке ке ке, ке ке ке - бабця каже кхе, кхе,кхе

Ку ку ку, ку ку ку – мама розкаже казку.

2 Читання складової таблиці ( на індивідуальних картках)


А

О

У

И

І

Е

М

ма

мо

му

ми

мі

ме

Н

на

но

ну

ни

ні

не

Л

ла

ло

лу

ли

лі

ле

С

са

со

су

си

сі

се

К

ка

ко

ку

ки

кі

ке

2. Гра «Знайди схему до слова»

Віник ослик кіт білка

- Яке слово зайве? Чому?

- Чому ми відносимо ослика, кота і білку до групи звірів?

- Що нам дають звірі?

- Чи маємо ми їх охороняти? Як саме?

3. Усне опитування

Які букви ми вивчили?

Які з цих букв позначають голосні звуки?

Які з цих букв позначають приголосні звуки?

- Буква К к вважає себе дуже гарною. Послухайте як вона про себе говорить і назвіть слова з буквою Кк, які вам зустрінуться у вірші.

А я — красуня буква К к,

Я веселенька і легка,

Тому й подобаюся Кузі,

Карині, Костику й Катрусі. ( Демонструю малюнки)

- На що схожа наша красуння?

4 Ззавдання з логічним навантаженням.

- буква К не лише красива, але й дуже розумна та хитра. Вона підготувала вам цікаве завдання. На карточці буква К зібрала багато намальованих предметів. Ваше завдання приєднати до букви К лише ті, де чуємо звук к.

5 Гра «Склад прочитай — слово придуай!»

- Доберіть слова, в яких зустрічаються дані склади.

Ка — камін, картина, качка, капуста, капелюх, кавун, калина, каштан, капці, каша…

Ко — кошик, козубок, коза, козак, колесо, коло, комар, кожух, коровай, корова, комір…

Ку — кухоль, курінь, курка, куля, куниця, кульбаба, кулемет, кукурудза, кучугура, куліш…

Кі — кіно, кібець, кішка, кільце, кіоск…

Ки — кишеня, килим, Київ, китеня, кизил…

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про букву К к. Ми будемо продовжувати читати з нею слова та речення. А ще ми прочитаємо цікаве оповідання і познайомимося з назвами домашніх та свійських тварин, у яких зустрічається літера К к.

ІV Динамічна пауза.

V. Закріплення знань і вмінь учнів

1. Робота з підручником (с. 72 - 73).

1) Читання складів, слів з дівчинкою Читалочкою

2) Катання з гірки ( Читання слів, речень)

3) Опрацювання тексту оповідання

- Послухайте оповідання і скажіть про кого розповідається у цьому оповідання.

4) Запитання за текстом

Про кого розповідається в цьому оповіданні?

Як звали хлопчика?

Чим займався Максимко?

Як звався собачка хлопчика?

* Які команди вмів робити Бровко?

- Бровко – це імя собачки. Імя тварин – клички. Які клички тварин ви знаєте?

2) Складання речень за графічними схемами до ілюстрацій:

У дідуся є онук. Хлопчик дресирує собачку. Бровко носить палицю.

2. Ігри та ігрові вправи на повторення літери К к.

Гра «Імена»

Називаю імена . Діти змінюють їх так, щоб у них з’явилася буква К к.

Словесний матеріал для гри: Андрій — Андрійко, Сергій — Сергійко, Михайло — Мишко, Петро — Петрик, Толя — Толик, Ігор — Ігорок, Олена — Оленка, Аліна — Алінка, Марина — Маринка, Галя — Галочка, Зіна — Зіночка і т. ін.

3. Читання тексту за картками

VІ. Підсумок уроку

Запитання та завдання для учнів

Назвіть літеру, яку ми сьогодні повторювали.

Розкажіть, що ми робили на уроці. Що вам сподобалося найбільше?

Наведіть приклади слів, у яких буква К к стоїть на початку, всередині та в кінці слова.













Тема. Письмо великої букви К, складів і слв з нею.

Мета: вчити учнів писати велику букву К, склади, слова з нею, списувати речення, подані друкованим шрифтом; удосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати працелюбність.

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Робота над загадкою. Звуковий аналіз слова-відгадки

- Відгадайте загадку

Я великий, я красивий,

Як біжу, то в'ється грива.

Хвіст у мене довгий-довгий,

Хвіст у мене, мов шовковий. (Кінь)

2. Диктант гра «Один-багато»

- Прочитайте слова записані на дошці. Ваше завдання утворити від них форму множини і записати. Наприклад:

Коса — коси, коник — коники, кокос — кокоси, сік — соки, сокіл — соколи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота над загадкою

- Які слова допомогли вам відгадати загадку?

- Скільки складів у слові кульбаба.

- Назвіть всі звуки в цьому слові.

- Назвіть м’який приголосний звук.

2. Робота за предметними малюнками

- Назвіть малюнки.

- Розгляньте звукову схему. Доберіть слово до цієї звукової схеми.

- Скільки складів у слові капуста?

- Назвіть наголошений склад.

IV. Повідомлення теми уроку

Гра «Розв’яжіть вузлик»

  • Зберіть із розсипаних букв слова-імена дітей.

  • З якої букви пишуться імена?

  • Сьогодні ми будемо вчитися писати велику рукописну букву К.

V. Робота над новим матеріалом

1. Порівняння великої рукописної та друкованої букви К.

2. Письмо великої букви К.

- Велику букву К починаємо писати нижче від міжрядкової лінії невеликою прямою лінією, торкаючись міжрядкової, потім, не відриваючи руки,пишемо пряму похилу лінію вниз, до нижньої рядкової і заокруглюємо ліворуч. Насступний елемент починаємо писати трохи нижче від міжрядкової лінії, біля неї заокруглюємо вліво і ведемо пихило вниз, а не доходячи до верхньої лінії робочого рядка повертаємо вліво до першого елемента. Не відриваючи руки ведемо по вже написаному лінію вправо, заокруглюємо вниз, доводимо до нижньої рядкової і ще раз заокруглюємо вправо. Пишемо під лічбу «і-раз-і, і-два-і-три-і».

(пишемо в повітрі, коментовано в зошиті)

3. Письмо буквосполучень Ка, Ку, Кл.

- Як пишемо буквосполучення Ка, відривоно чи безвідривно?

- Яке з’єднання? (в повітрі, в зошиті) (аналогічно з іншими буквосполученнями)

4. Письмо речень

- Прочитайте речення.

- Скільки слів у першому реченні?

- З якої букви пишемо речення?

- Чому слово Клим пишемо з великої букви?

- Що ставимо в кінці речення?

- Як називається розділовий знак, що стоїть після слова Клим? Як ми його пишемо?

(Аналогічно з реченням 2)

VI. Підсумок уроку

Гра «Закінчіть речення»

Сьогодні на уроці ми вчилися …

Ми повторили …

Я навчився …

Мені було складно …