середа, 24 листопада 2021 р.

Українська мова

 

Тема уроку. Розпізнавання та добирання протилежних за значенням слів. Перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням.

Мета : учити учнів розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова; формувати навички перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням; розвивати критичне мислення , творчі здібності, увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів;

Формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську;

Виховувати почуття товариськості.

Хід уроку

І Вступна частина

1.          Організація класу .

Перед початком уроку учень отримує морську зірочку , вирізану з паперу. На звороті написано цифри 1,2,3, 4, . Кожна дитина ,отримуючи зірочку , сідає за парти, розставлені для проведення уроку в групах, відповідно отриманого номера.

Дзвоник пролунав давно,

ми у групах сидимо!

Розпочнемо працювати,

по країні “ Знань ” продовжимо мандрувати!

2.          Гра « Створюємо настрій».  (слайд 1)

- Щоб мандрівка була веселою, активною, корисною ми із собою маємо взяти настрій. Покажіть, який ви настрій взяли. (За допомогою віяла із смайликів показуємо настрій.)

3.          Гра «Відгадай та поясни»

- А яу саме ми будемо мандрувати ви дізнаєтеся якщо виконаєте завдання у конверті 1. Виконуєте його у групі. Згадаємо правила роботи в групі. ( Учні називають правила)

- З літер у конверті потрібно скласти слово. Група, яка виконує завдання, руки вгору.

- Можливо, ви знаєте як ці слова будуть звучати на англійській мові.

1-а : КОРАБЕЛЬ         шіп

2-а : ПОДОРОЖ         тревел

3-я: МОРЯКИ             сейлес

4-а : ШТУРВАЛ          вуіл        (слайд 2)

-                Поясніть , що об’єднує ці слова?

-                Так. Це море, подорож на кораблі. Отже, сьогодні ми мандруємо по морю, на кораблі. А усі ми — роряки. Отож, свистати усіх на палубу, відриваємо вітрила і повний вперед подорожувати по країні “ Знань ” до острова “Слово”. Нашими помічниками ,як завжди,  будуть Ґаджик та Родзинка, Читалочка та Щебетунчик. ( Малюнки героїв прикріплюємо на дошку(Додаток 1, 2, 3,4)).

-                Вони нам передали інструменти для подорожі морської. Хто знає, що це і для чого?

(Демонструю компас, підзорну трубу, біноколь)

-                А ще кожен капітан, що подорож була вдалою, допливсти до пункту призначення, обовязково прокладає маршрут. Ми також прокладемо маршрут, виконавши каліграфічну хвилинку. А для чого ще ми виконуємо такі хвилинки каліграфії?

1.          Робота в зошитах. Каліграфічна хвилинка:  (слайд 3)

Кк Кк Кк ко ра аб ель корабель

мо ор ря як  моряк   

- Зробіть зв-букв. Аналіз слова моряк ( 1 учень біля дошки)

- Ось на такому кораблі ми з вами і будемо здійснювати свою мандрівку. ( слайд 4)

5.Гра “ Ребуси відгадай, про цікаве повідай”

- Ну що ж ми уже у морі. Закрийте очі і уявіть море. Подивіться в глибину морську із палуби корабля. Кого ви там побачили?

- Так. Це — риби, жителі морські. Їх є багато. Спробуйте відгадати декілька з них, розгадавши ребуси, які лежать у конверті 2.

- Отож, які слова вийшли. ( карась, сом, акула, краб). Слайд 5.

- Чи всі вони живуть у морі?

- Хто живе в морі? А де живуть решта?

- Чим корисна риба?

 Дослідники стверджують, що діти, які їдять рибу не рідше одного разу на тиждень, краще сплять, а рівень їх інтелекту в середньому вищий, ніж у дітей, у раціоні яких відсутня риба. Такого висновку дійшли вчені Пенсільванії. Вживання риби насичує організм білками і амінокислотами, які не синтезуються в організмі.

- А де можна взяти рибу?

- Так. Можна спіймати у річці, у морі, або купити в магазині. А як ми це робимо в магазині?

- Які правила поведінки у громадських місцях ми повинні памятати на даний час? ( нагадати про дистанцію, миття рук)

- Чи потрібно охороняти водойми?

- Яким чином це можемо робити ми?

- Посмакували риби, зарядили наші сірі клітиночки і готові отримувати нові знання. Отож, сіли всі зручно і послухайте казку.

6. Повідомлення теми та мети уроку.

1)         Слухання казки.

Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
якщо один брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той стоїть, а той сидить.
Той мовчить, а той кричить.
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий.
Той розумний, той дурний.
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.

Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні..  (А. Свашенко)

       Про кого ця казка?

       Якими були брати за характером?

       Як ви думаєте, про які слова ми сьогодні будемо говорити?

-                Так, правильно. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова. ( Слайд 6 )

ІІ Основна частина

1.          Робота з підручником ( Катерина Пономарьова 2-й клас) с. 44

- Без чого не може пливсти жоден корабель в потрібному напрямку, обминаючи рифи, перешкоди?

- Так, правильно. Без штурвала. Ми також сьогодні виготовимо кожен свій штурва до особистого кораблика (демонструю).

- Але, щоб це зробити, потрібно виконати усі завдання наших помічників.

- Щебетунчик направляє наш корабель на острів “ Слово”. (слайд 7)

- Прочитайте текст про його пригоду. Вправа 1 с.44.( читаємо разом)

- Знайдіть поміж виділених у тексті слів, протилежні за значенням.

- За пишемо їх у зошиті парами:

Голосно- тихо, малий- великий , здалеку- зблизька. ( 1 учень — 1 словосполучення)

2. Руханка «Море» https://www.youtube.com/watch?v=602DoO6SuRE)

       Що потрібно зробити після тренування?

       Так, випити води. У вас на столі лежать стаканчики з водою. Але вони не прості. Чим вони цікаві?

       Прочитайте, що на них написано?

       Так, це прислівя. Як ви їх розумієте?

       У якому прислівї є слова протилежні за значенням?

Каламутну — чисту, мала — велика.

       Чим корисна вода?

         Нажаль ми, люди, використовуємо воду бездумно. Як ми можемо економити питну воду, щоб її кількість на планеті не зменшувалася?

Про економне споживання питної води

в побуті

* Використовуйте менший струмінь води. ...

* Не залишайте водопровідні крани відкритими без необхідності. ...

* Приймайте душ, а не ванну. ...

* Відремонтуйте або замініть всі несправні крани, вентилі і труби. ...

3.  Тренувальні вправи(вправа 3,4)

- На острові знавців мови Ґаджик зустрів двох чоловіків (Слайд 8). - записуємо в зошити!!!

-  Гаджик просить описати їх, використовуючи протилежні за значенням слова:

Високий – низький.

Веселий – сумний.

Товстий – худий.

- Знайомлячись з островом далі, Ґаджик  побачив тваринок, а Родзинка просить їх назвати.

- Так, це -  Мавпочка та Удав. (Слайд 9) - усно

- Прочитайте опис Удава. Опишіть Мавпочку , адже вона за описом повністю протилежна . Тож яка Мавпочка?

                 УДАВ                                                      МАВПОЧКА

               Сумний                                                       Весела

              Мовчазний                                                   Балакуча

                Спокійний                                                 Рухлива  

 4.Гра- змагання від Родзинки. ЛЕГО!!!

 Слайд  10 - 15

Робимо вправи для очей по санітарним нормам!!!!!

Учні читають слово і підбирають протилежне за значенням, показуючи кубик ЛЕГО.

5. Виготовлення штурвала.

Диск + смужки паперу + клей.

ІІІ  Заключна частина.

1.          Ігри від Щебетунчика

- Закінчується наша чудова подорож. Час уже повертатися. Нам Щебетунчик пропонує пограти в ігри:

а) «Скажи навпаки»

- Я називаю слово , а ви – навпаки:

Ніч, великі, широкі, стрибає, сміється.

2.  Рефлексія. Вправа “ Незакінчене речення”

     Сьогодні на уроці я дізнався .....

     Мені було цікаво ...

     Отримані знання мені допоможуть ....

     Вдома я спробую ....

3. Д/з.  Пояснити!!

 Перетворення тексту.

- На острові настав вечір, щоб дізнатися , який він був , Читалочка просить змінити виділені слова на протилежні.

Сонечко опустилося. Замовкли пташенята. Земля засипає . Настав вечір.



Урок математики

 

Тема. Таблиця додавання числа 6 (с. 30). Табличне додавання і віднімання з переходом через десяток.

Мета. Дидактична. Ознайомити учнів з новими випадками таблиці додавання числа 6. Формувати навички швидких методів знаходження значень виразів у випадках, коли в обчисленнях є перехід через десяток.

Розвивальна. Розвивати пам'ять, логічне мислення, кмітливість.

Виховна. Виховувати вміння висловлювати свою думку чітко і коротко, виховувати інтерес до задач, дисциплінованість.

Засоби навчання. Підручник, зошит з друкованою основою, світлофорики, записи на дошці для гри «Хто швидше досягне вершини?», прапорець.

Перебіг уроку

І. Організаційна частина.

1. Емоційне налаштування.

Ось і дзвоник дав сигнал

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо

і урок розпочинаймо!

На уроці треба дружно працювати,

Щоб змогли на всі питання

Повні відповіді дати.

Створення емоційного настрою.

– Посміхніться один одному і скажіть на девіз класу:

 У нас немає ти, у нас немає ю.

Ми єдиний клас, ми одна сім'я.

        Які асоціації у вас із словом “сім'я”?

 

 

сім'я

 

        Так. І ми також маємо працювати, допомагати, поважати, підтримувати один одного, як члени великої працьовитої сімї.

        В природі всі живі істоти мають сімю. Ми сьогодні будемо працювати як одна із таких сімей. А яка саме дізнаєтеся, відгадавши загадку.

 Ця маленька трудівниця
Мед збирає як годиться:
Все у вулик, все у соти,
 Не цурається роботи!
        (Бджола)

        Так. Це — бджола. На англ.мові бджола — бііі.

        Скільки букв у слові? ( 6букв, 5 звуків)

        На скільки більше букв, ніж звуків? ( На одну)

        Скільки складів у слові бджола? ( 1 склад)

        А як називається сімя бджіл? ( Рій)

Медоносні бджоли живуть сім’ями, що складаються з декількох тисяч особин. Бджола за межами сім’ї не може довго жити і гине. В сильних сім’ях медоносних бджіл серед літа нараховується 50—70 тис. особин.

        Сьогодні ми з вами будемо такими ж працьовитими, дружніми, відповідальними, як бджіли.

        Кожна сімя має свої певні правила. У бджілок також вони є. Які саме ми дізнаємося протягом уроку.

        Отож, часу не гаймо до виконання завдань приступаймо.

ІІ. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Бліц — опитування з м'ячем.  Гра “ Подума і скажи ”

         Скільки є цифр? Назвіть їх.

          Скільки чисел можна записати за допомого цих чисел?

         Які розряди має двоцифрове число?

         Які числа парні? А які круглі?

         Як знайти невідомий доданок?

         Як знайти невідоме зменшуване?

         Що означає “ знайти суму чисел”? Різницю чисел?

         Що потрібно зробити, щоб порівняти два числа?

         Що означає “ зменшити на 4”? А “ збіьшити на 5”?

- Отже, ми повторили з вами основні правила, які нам необхідні для виконання подальших завдань. Ми можемо ознайомитися із першим правилом бджолиної сімї. ( Учень вибирає правило, читає його і вивішує на плакат із квітами !!!!!!!)

2. Каліграфічна хвилинка.

- Яке сьогодні число?

         Так, 27 жовтня. За допомогою яких цифр ми записуємо число 27?

         Отож, сьогодні ми повторимо написання цифер 2 та 7. нагадую, цифра 2 пишеться ....., цифра 7 пишеться ....( Пишемо по 3 зразки кожної цифри)

3. Математичне лото.

1 учень крутить бараба, виймає бочечку, називає число, а решта — записують в зошиті.

         Прочитаймо усі числа. Обведіть круглі числа, непарні підкресліть 1 рисочкою.

         Ми виконали ще одне завдання. Можемо дізнатися наступне правило бджіл.

        А чи знаєте ви, що:

        бджолина сім'я може зібрати в день 5-10 кг меду (10-20 кг нектару).

4. Усні обчислення.

1) Гра “ Вірю - невірю”

— Істинні чи хибні висловлювання (учні сигналізують світлофориками)?

·    Сума чисел 8 і 3 дорівнює 11.                  так

·    Різниця чисел 12 і 2 дорівнює 9.              ні

·    Усі сторони квадрата мають однакову довжину.                                                                      так

·    Число 9 більше, ніж число 6, на 4.            ні

·    Якщо до 1 додати 0, то одержимо 10.       ні

— Коли Софійка прочитала 8 сторінок книжки, їй залишилося прочитати ще 10 сторінок. У Софії було 18 книжок.? Так

- Ми виконали наступне завдання і можемо дізнатися наступне правило бджілок.

 А ви знали, що бджоли поширені на всіх материках, крім Антарктиди. ( Демонструю на карті світу!!!!)

У світі існує близько 21 тисячі видів бджіл. Це єдині комахи в світі, які виробляють продукт, споживаний людиною.

- Які продукти бджіл споживає людина?

       В яких галузях життя можна використовувати мед? Косметика, ліки, випічка)

     А де можна взяти мед і продукти з медом?

За день бджола може відвідати 5-7 тисяч квіток. Відстань від Землі до Місяця дорівнює шляху, який пролітає одна бджола під час медозбору. 

5. Математичний диктант ( Лариса Миколаївна)

 

 

 

 

 

 

 

 


Відповіді:   73   10   99  13   12   7    6     35     34

Я — працюю з Ромою та Владиком за картками

     Бджоли як спортсмени, витривалі, сильні, міцні. Щоб і ми були таки зробимр розминку.

Динамічна пауза “ Жу — жу — жу маленька бджілка”

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Пояснення нового матеріалу.

Гра “ 1 — 2 -3 таблицю повтори”

На дошці таблиця додавання 6 чисел 1 — 4.

         Чи закінчення наша таблиця додавання? Чому?

         Сьогодні на уроці будемо продовжувати вивчати додавання числа 6 з переходом через десяток.

Проводиться за вправами 1 і 2.

Записую приклади, учні допомагають розкласти другий доданок на зручні числа. Дописую таблицю.

        Давайте хором прочитаємо її.

        Ми виконали ще одне завдання і познайомимося з наступним правилом бджолиної сімї.

У бджіл по п’ять очей і в силу особливостей свого зору вони найкраще бачать квіти синього, білого і жовтого кольорів. А ще ці комахи здатні підняти вагу, що перевищує її власну в 30-40 разів, приблизно як мураха.

        А як правильно мають спілкуватися люди, які знаходяться на природі?

        Чому саме так?

Закріплення нового матеріалу.

1.Вправа 3.

1-2 колонка з коментарем, 3 — 4 самостійно. Перевіряємо разом

2. Робота в групах (диференційовано)

І група (самостійно)  Картка 1              2-3 ряд

5+7+20=                     6+8+50=

6+7+30=                     6+9+70=

ІІ група (самостійно)       Картка 2       1-4 ряд

5 + 6         8+6           7 + 5

7 + 6         9 + 6         9 + 5

                                                    Перевіряю фронтально !!!!!

Решта — біля дошки зі мною.

3.            Гра з кубиками ЛЕГО

За презентацією учні обчислюють приклади і показують правильну відповідь.

        Ми виконали ще одне завдання і познайомимося з наступним правилом бджолиної сімї.

 

Задача

1 бджілка принесла за день 6 кг меду, 2 бджола — 7 кг меду. Скільки всього меду назбирали 2 бджоли?

 

Звернути увагу на охорону бджіл

Підсумок уроку

Вправа “ Не закінчене речення”