Тема уроку. Розпізнавання та добирання протилежних за значенням слів. Перетворення
тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням.
Мета : учити учнів
розпізнавати і добирати протилежні за значенням слова; формувати навички
перетворення тексту шляхом заміни окремих слів на протилежні за значенням;
розвивати критичне мислення , творчі здібності, увагу, спостережливість;
збагачувати словниковий запас учнів;
Формувати компетентність
спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську;
Виховувати почуття
товариськості.
Хід уроку
І Вступна частина
1.
Організація класу .
Перед початком
уроку учень отримує морську зірочку , вирізану з паперу. На звороті написано
цифри 1,2,3, 4, . Кожна дитина ,отримуючи зірочку , сідає за парти, розставлені
для проведення уроку в групах, відповідно отриманого номера.
Дзвоник пролунав давно,
ми у групах сидимо!
Розпочнемо працювати,
по країні “
Знань ” продовжимо мандрувати!
2.
Гра « Створюємо настрій».
(слайд 1)
- Щоб мандрівка була веселою, активною, корисною ми із
собою маємо взяти настрій. Покажіть, який ви настрій взяли. (За допомогою віяла із смайликів показуємо настрій.)
3.
Гра «Відгадай та поясни»
- А яу саме ми будемо мандрувати ви дізнаєтеся якщо
виконаєте завдання у конверті 1. Виконуєте його у групі. Згадаємо
правила роботи в групі. ( Учні називають правила)
- З
літер у конверті потрібно скласти слово. Група, яка виконує завдання, руки
вгору.
- Можливо, ви знаєте як ці слова будуть звучати на
англійській мові.
1-а : КОРАБЕЛЬ
шіп
2-а : ПОДОРОЖ
тревел
3-я: МОРЯКИ
сейлес
4-а : ШТУРВАЛ
вуіл (слайд 2)
-
Поясніть
, що об’єднує ці слова?
-
Так.
Це море, подорож на кораблі. Отже, сьогодні ми мандруємо по морю, на кораблі. А
усі ми — роряки. Отож, свистати усіх на палубу, відриваємо вітрила і повний
вперед подорожувати по країні “ Знань ” до острова “Слово”. Нашими
помічниками ,як завжди, будуть Ґаджик та
Родзинка, Читалочка та Щебетунчик. ( Малюнки героїв прикріплюємо на
дошку(Додаток 1, 2, 3,4)).
-
Вони
нам передали інструменти для подорожі морської. Хто знає, що це і для чого?
(Демонструю компас, підзорну трубу, біноколь)
-
А
ще кожен капітан, що подорож була вдалою, допливсти до пункту призначення,
обовязково прокладає маршрут. Ми також прокладемо маршрут, виконавши
каліграфічну хвилинку. А для чого ще ми виконуємо такі хвилинки каліграфії?
1.
Робота в зошитах. Каліграфічна хвилинка: (слайд 3)
Кк Кк Кк ко ра аб ель корабель
мо ор ря як
моряк
- Зробіть
зв-букв. Аналіз слова моряк ( 1 учень біля дошки)
- Ось на такому кораблі ми з вами і будемо здійснювати
свою мандрівку. ( слайд 4)
5.Гра “ Ребуси відгадай, про цікаве повідай”
- Ну
що ж ми уже у морі. Закрийте очі і уявіть море. Подивіться в глибину морську із
палуби корабля. Кого ви там побачили?
- Так. Це — риби, жителі морські. Їх є багато. Спробуйте
відгадати декілька з них, розгадавши ребуси, які лежать у конверті
2.
- Отож, які слова вийшли. ( карась, сом, акула, краб).
Слайд 5.
- Чи всі вони живуть у морі?
- Хто живе в морі? А де живуть решта?
- Чим корисна риба?
Дослідники стверджують, що діти, які їдять рибу не
рідше одного разу на тиждень, краще сплять, а рівень їх інтелекту в середньому
вищий, ніж у дітей, у раціоні яких
відсутня риба. Такого висновку
дійшли вчені Пенсільванії. Вживання риби
насичує організм білками і амінокислотами, які не синтезуються в організмі.
- А де можна взяти рибу?
- Так. Можна спіймати у річці, у морі, або
купити в магазині. А як ми це робимо в магазині?
- Які правила поведінки у громадських місцях
ми повинні памятати на даний час? ( нагадати про дистанцію, миття рук)
- Чи потрібно охороняти водойми?
- Яким чином це можемо робити ми?
- Посмакували риби, зарядили наші сірі
клітиночки і готові отримувати нові знання. Отож, сіли всі зручно і послухайте
казку.
6. Повідомлення теми та мети уроку.
1)
Слухання
казки.
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
якщо один брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той стоїть, а той сидить.
Той мовчить, а той кричить.
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий.
Той розумний, той дурний.
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.. (А. Свашенко)
–
Про кого ця казка?
–
Якими були брати за характером?
–
Як ви думаєте, про які слова ми сьогодні будемо говорити?
-
Так, правильно. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розпізнавати і добирати
протилежні за значенням слова. ( Слайд 6
)
ІІ Основна частина
1.
Робота з підручником ( Катерина Пономарьова 2-й клас) с. 44
- Без чого не може пливсти жоден корабель в
потрібному напрямку, обминаючи рифи, перешкоди?
- Так, правильно. Без штурвала. Ми також
сьогодні виготовимо кожен свій штурва до особистого кораблика (демонструю).
- Але, щоб це зробити, потрібно виконати усі
завдання наших помічників.
- Щебетунчик направляє наш корабель на острів
“ Слово”. (слайд 7)
- Прочитайте текст про його пригоду. Вправа
1 с.44.( читаємо разом)
- Знайдіть поміж виділених у тексті слів,
протилежні за значенням.
- За пишемо їх у зошиті парами:
Голосно- тихо,
малий- великий , здалеку- зблизька. ( 1 учень — 1 словосполучення)
2. Руханка «Море» https://www.youtube.com/watch?v=602DoO6SuRE)
–
Що потрібно зробити після тренування?
–
Так, випити води. У вас на столі лежать стаканчики з водою. Але вони не
прості. Чим вони цікаві?
–
Прочитайте, що на них написано?
–
Так, це прислівя. Як ви їх розумієте?
–
У якому прислівї є слова протилежні за значенням?
Каламутну — чисту, мала — велика.
–
Чим корисна вода?
–
Нажаль ми, люди, використовуємо воду бездумно. Як ми можемо економити питну
воду, щоб її кількість на планеті не зменшувалася?
Про економне
споживання питної води
в побуті
* Використовуйте менший струмінь води. ...
* Не залишайте водопровідні крани відкритими без
необхідності. ...
* Приймайте душ, а не ванну. ...
* Відремонтуйте або замініть всі несправні крани, вентилі
і труби. ...
3.
Тренувальні вправи(вправа 3,4)
- На острові знавців мови Ґаджик зустрів двох
чоловіків (Слайд 8). - записуємо в
зошити!!!
-
Гаджик просить описати їх, використовуючи протилежні за значенням слова:
Високий – низький.
Веселий – сумний.
Товстий – худий.
- Знайомлячись з островом далі, Ґаджик побачив тваринок, а Родзинка просить їх
назвати.
- Так, це -
Мавпочка та Удав. (Слайд 9) -
усно
- Прочитайте опис Удава. Опишіть Мавпочку ,
адже вона за описом повністю протилежна . Тож яка Мавпочка?
УДАВ МАВПОЧКА
Сумний
Весела
Мовчазний Балакуча
Спокійний
Рухлива
4.Гра-
змагання від Родзинки. ЛЕГО!!!
Слайд
10 - 15
Робимо вправи для очей по санітарним
нормам!!!!!
Учні
читають слово і підбирають протилежне за значенням, показуючи кубик ЛЕГО.
5. Виготовлення
штурвала.
Диск +
смужки паперу + клей.
ІІІ
Заключна частина.
1.
Ігри від Щебетунчика
- Закінчується наша чудова подорож. Час уже
повертатися. Нам Щебетунчик пропонує пограти в ігри:
а) «Скажи навпаки»
- Я
називаю слово , а ви – навпаки:
Ніч,
великі, широкі, стрибає, сміється.
2. Рефлексія. Вправа “ Незакінчене речення”
–
Сьогодні на уроці я дізнався .....
–
Мені було цікаво ...
–
Отримані знання мені допоможуть ....
–
Вдома я спробую ....
3. Д/з.
Пояснити!!
Перетворення тексту.
- На
острові настав вечір, щоб дізнатися , який він був , Читалочка просить змінити
виділені слова на протилежні.
Сонечко
опустилося. Замовкли пташенята. Земля засипає . Настав вечір.
Немає коментарів:
Дописати коментар