середа, 21 лютого 2018 р.

Інтегрований урок 2 клас

Тема. Слова, які відповідають на питання хто? що? та означають назви предметів (іменники). Вимова і написання слів килим і ведмідь. . Елементарні поняття про скульптуру як вид образотворчого мистецтва, її основні ознаки. «Гарбузові родичі».
Мета: навчати учнів розпізнавати іменники за питаннями хто? що?, поглиблювати знання учнів про слова — назви предметів; розвивати вміння ставити запитання до слів, збагачувати словниковий запас учнів; надавати учням поняття про скульптуру як вид мистецтва; закріплювати початкові навички роботи з пластиліном (глиною);
формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості об’ємної форми; розвивати дрібну моторику руки;виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; виховувати екологічну культуру.
Обладнання:
Хід уроку
І. Організація класу.(слайд – Урок укр. мови)
Продзвенів уже дзвінок
Розпочався наш урок.
Він незвичний і цікавий
Пізнавально – розвивальний.
Гостей багато сьогодні у нас
Поверніться обличчям до гостей
І тихенько скажіть «Добрий день».
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок –
Розпочнемо наш урок.
-         Як ви думаєте, яким буде наш урок?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.    Перевірка д/з (фронтально)
Щоб нові знання здобувати
Пам'ять, мислення наше розвивати.
Завдання виконувати всі
Треба перевірити знання свої.
І почнемо, річ відома,
Спершу те, що ми писали вдома.
-         Які ви підкреслили слова? (комбайнери, господарі,мірошники, пекарі)
-         Чому саме ці слова?
-         Чи всі слова вам зрозумілі? (пояснюю за потреби)
МІРО́ШНИК - власник млина; той, хто працює в млині; мельник.
ГОСПОДАР або ґазда — той, хто займається господарством.
-         Скільки букв у слові «рілля»?(5) А звуків? (4)
-         Чому звуків менше, ніж букв?
-         Дякую. Всі молодці. Правильно, чітко на всі питання відповіли.
2.    Гра « Знавці мови» (фронтально) - слайд
Щоб урок пройшов не марно
Все засвоїли як слід
Треба правила згадати
Гру «Знавці мови» розпочати.
-         Пам’ятайте, що ми дотримуємося таких правил:
1.    Правило «піднятої руки»
2.    Поважати думку своїх однокласників і уважно слухати відповідь.
3.    Висловлюватися чітко та голосно.
·       Яка найменша одиниця мови? (звук)
·       Яка різниця між звуками і буквами?
·       У що складаються букви? (склади) 
·       А склади? (у слова)
·       Що таке слово? (назви предметів, які людина бачить навколо себе, ознаки та дії цих предметів)
·       На які питання можуть відповідати слова? (хто?що?який?що робить?)
·       Які слова відповідають на питання «хто?»? Наприклад (2-3сл.)
·       Які слова відповідають на питання «що?»? Наприклад (2-3сл.)
Потрібні правила згадали,
Свої знання ви показали.
А тепер розпочнем нову тему вивчати,
Свої знання вдосконалювати.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
-         Сьогодні, коли я поспішала до вас, то біля дверей нашої школи зустріла слайд  милозвучну Українську мову та кольорове Образотворче мистецтво. Вони завзято сперечалися, хто ж з них є важливішим і повинен бути сьогодні на уроці. Мені їх стало шкода, адже вони справжні друзі. А дружба – це те, що повинні усі цінувати завжди. Адже лише справжній друг прийде на допомогу, підтримає, порадить, звеселить. Тому я вирішила їх помирити і запросила обох до нас в клас. Тому у нас сьогодні своєрідний урок дружби Української мови та ОБМ.
-         Українська мова нас познайомить із своєю частиною – іменником, із новими та цікавими слова, а ОБМ – розповість про світ скульптури, навчить виконувати вироби із пластиліну.
-         Але ми вирішили провести незвичний урок. Ви помітили, що в класі є багато цікавих речей. Бо наші друзі запрошують вас на ….
-         А куди саме ви дізнаєтеся, після написання каліграфічної хвилинки.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.    Каліграфічна хвилинка
Яр   рма ар ок   ярмарок
-         Яке слово можна утворити із буквосполучень?
-         А що таке «ярмарок»?
-         Запишемо речення  Сьогодні осінній ярмарок.
2.    Знайомство з поняттям «ярмарок». слайд
-         Ярмарок - це великий торг зазвичай з розвагами, забавами, який влаштовується регулярно, в одному місці і в один час.
-          Продавці виставляють (слайд)  товари, торгують ними, покупці купують товари. На ярмарку шумно, весело. Тут багато людей.
  Любі гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок прошу усі завітайте.
Тут щедрі дарунки і саду, й городу,
Тут пісня і жарти — усім в нагороду.
Тут речі умільців ні з чим незрівнянні.
Барвисті стрічки, рушники вишивані.
-         Сьогодні ви будете не лише купувати, а й продавати власні вироби. На ярмарку користуються коштами. У нас незвичайні кошти. Це –знання,  гарний настрій та посмішки.
-         Що ж є на нашому ярмарку? (діти називають)
-         Правильно. Тут присутні дари природи, різноманітні солодощі та вироби народних умільців.
3.    Малюнковий диктант.
-         Українська мова хоче перевірити, як ви вмієте каліграфічно та правильно писати і пропонує вам (слайд) Малюнковий диктант.
-         Нагадую, що перше слово пишемо з великої букви. Готові? Почали.
( слайди – яблуко, гарбуз, огірок, морква, груша, капуста)
4.    Знайомство із іменником
-         На які питання  відповідають усі ці слова? Чому?
-         Ці слова відповідають на питання що?
Слайд – Назвіть професію жінки за прилавком? Що вона робить?
-         А як називається людина, яка купує товар?
-         А на які відповідають слова продавець, покупець? Чому?
-         В  українській мові слова, які називають предмети та відповідають на питання хто? що? називаються іменниками. Іменник – це частина мови.
Слайд (повторюємо з дітьми). Іменник – це частина мови, яка називає предмет і відповідає на питання хто? що?
5.    Робота з книгою. Вправа 1 (с.65)
-         Ви б хотіли дізнатися, що продавали на ярмарку наші бабусі?
-         Нам допоможе вправа 1.  Давайте разом прочитаємо.
-          Що продавали на ярмарку?
Словникова робота
Глечик — висока, кругла, переважно глиняна посудина, розширена в нижній частині; дзбан.
Полив'яні — керамічні вироби, покриті склоподібним сплавом.
-         На які питання відповідають ці слова?
-         Отже, усі ці слова – це іменник.
-         Зверніть увагу на слово «килим». Слайд Килим – тканинний виріб із кольорових ниток з ворсом. Прочитаємо його разом. Запамятайте звучання та написання цього слова.
Вправа « Кола на воді»:
К -
И-
Л -
И-
М –
-         Продовжіть речення.      На ярмарку продавали що?…
-         Давайте запишемо це речення в зошити. До дошки іде Аня і коментує запис. ( Учні пишуть речення в зошит)
6.    Знайомство із поняттям «скульптура»
-         Діти а що це за річ? (Показую статуетку)
-         Так, правильно. Це статуетка. Але в образотворчому мистецтві це вид мистецтва, який називається скульптура.
Слайд
-         Слово скульптура латинського походження і означає «висікати, вирізати». Скульптури бувають різними за розміром – від дуже малих (мініатюр) до величних монументів. Їх виготовляють із скла, бетону,пластмаси, льоду, снігу тощо. Але найпоширенішими матеріалами є дерево, глина, камінь, метал. Слайд (зразки скульптур)
-         Тому сьогодні ви не лише будете знавцями рідної мови, але й скульпторами, ліплячи фігури з пластиліну. Які сам, ви дізнаєтесь пізніше.
V. Динамічна пауза « Похід у ліс» слайд
Імітуємо рухи тварин: ведмідь, лисиця, заєць.
Я полісі іду і смачненьке щось знайду.
    VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.    Робота з книгою. Вправа 2 (с.66)
-         Хто сьогодні присутній на нашому ярмарку?
-         Давайте уявимо, що ярмарок проходить в лісі. Хто прийде на лісовий ярмарок?
Слайд
-         А як ви думаєте, чому тварини прийшли б на ярмарок?
-         А навіщо тварини купували овочі, фрукти?
-         Так,правильно. Адже незабаром настане зима. Ви знаєте, що взимку тваринам дуже скрутно. Під кучугурами снігу важко знайти їжу: ні листочків, ні травички, ні ягідок не має. Тому ми, люди, маємо допомагати їм. А як ми можемо допомогти взимку тваринам?
-         Правильно. Виготовляти годівнички і постійно наповнювати їх їжею:  крихтами хліба, насінням, сіном тощо. Деякі звірята вже відвідали ярмарок і зробили запаси на зиму. А хто саме був ви дізнаєтесь із загадок.
2.    Робота над загадками
Відгадуючи, демонструю зображення звірів.
 Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є
 І не ходить, не гуляє,
А у лігво спать лягає.
    (Ведмідь)
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?
        (Лисиця)
 В ліс ми з друзями пішли,
Диво дивне там знайшли.
Як клубочок, ця тваринка,
Вся в колючках в неї спинка.
Хай собі затямить всяк,
Зветься дивний звір...(Їжак)
-         То хто ходив на ярмарок?
-         Правильно. На ярмарок ходили ведмідь, лисичка та їжак.
-         На які питання відповідають ці слова?
-         Яка це частина мови?
-         Що таке іменник?
-         А як ви думаєте, що вони там змогли придбати?
-         Прочитаємо, що ж вони купили. Міша прочитай нам.
-         То що купив ведмідь? А лисиця?
-         Що придбав їжак?
-         Продовжіть речення: З ярмарку поверталися:…
-         Зверніть увагу на слово «ведмідь».
Слайд - Прочитаємо його разом. Запамятайте звучання та написання цього слова. (читаю цікавинку про ведмедя)
-         У селищі Сосниця Чернігівської області встановили шестиметрову скульптуру ведмедя на сосні, яка виготовлена із дерева.    слайд
-         Крім того існує скульптура їжачка у Києві. Слайд Пам’ятник споруджено із дерева, а голочки їжачка виконані із звичайних шурупів.
-         То хто ішов з ярмарку?
-         Давайте запишемо  речення в зошит. До дошки піде Ілля. Пишемо та коментарем. З ярмарку поверталися хто?…
-         Назвіть іменники в цьому реченні.
-         Що таке іменник?
3.    Ліплення овочів, фруктів.
-         А чим би ви почастували цих звірів на ярмарку?
-         Правильно, овочами та фруктами. Яку форму має яблуко?
-         Які ще овочі, фрукти мають форму кулі?
-         Яка форма у груші?
-         Отож, сьогодні ви будете у ролі майстрів – скульпторів і будете ліпити дарунки для лісових мешканців із пластиліну.
Слайд
-         На Україні є скульптури на яких зображені тварини, люди. А ще у 2005 був встановлений перший пам’ятник, присвячений овочеві. А саме – огіркові. Сталося це на Чернігівщині. А у Херсоні на честь свята кавуна спорудили пам’ятник кавунові.
-         Перед тим, як розпочати роботу, давайте згадаємо «правила» користування пластиліном:слайд
·       Ліпити на дощечці або аркуші картону, щоб не забруднити парту.
·        Зі стеками працюй обережно, не розмахуй ними.
·       Під час ліплення активно працюй долонями і пальцями рук.
·       Після роботи витри руки вологою серветко.
·       Виріб залиш на підставці.
-         Отож, до роботи. В кінці уроку свої вироби кожен майстер положить на стіл, а наші гості зможуть розглянути ваші вироби. А допоможуть вам пам’ятка «Методи роботи з пластиліном» (роздано на парті)
Слайд – зразки робіт.
-         (Діти ліплять. Надаю індивідуальну допомогу.)
4.    Робота в групах. Вправа 3.
-         Відложіть вироби, витріть руки. Тепер ви знову стаєте знавцями нашої мови. Згадайте, яку частину мови ми вивчили?
-         А що таке іменник?
-         Ми читали про звірів, які ходили на ярмарок і щось придбали. Подивіться вправу 3. Які речення подані?
-         А чому це питальні речення?
-         Вам потрібно дати відповідь на запитання
-         1 ряд читаємо ваше питання. Як правильно відповісти? (Бочку меду купив ведмідь). Запишіть відповідь.
-         2 ряд читаємо ваше питання. Як правильно відповісти? (Солодкого півника несе лисиця). Запишіть відповідь.
-         3 ряд  читаємо ваше питання. Як правильно відповісти? (Їжак купив нитки). Запишіть відповідь. ( Запитую по 1 уч. з ряду – чит. реч.)
VІІ. Підсумок уроку
-         Наш урок закінчується. Пограймо у гру « Згадайте і скажіть»Слайд
-          Де ми сьогодні побували?
-         Що нового ви дізналися?
-         Що таке іменник?
-         Що таке скульптура?
VІІІ. Д/з с.66 (пояснити) слайд
-         Усі присутні отримують дарунки, бо на уроці – ярмарку панував гарний настрій, було багато посмішок. ( учениці пригощають). Слайд

-         Шановні майстри скульптори візьміть свої роботи, положіть на стіл, щоб наші гості змогли подивитися вироби.






Немає коментарів:

Дописати коментар