вівторок, 15 грудня 2020 р.

Тема. Звук [й], позначення його буквами Йй. Читання складів і слів з ними. Читання оповідання «Дрізд і дятел» за Е. Шимом

 

Тема. Звук [й], позначення його буквами Йй. Читання складів і слів з ними. Читання оповідання «Дрізд і дятел» за Е. Шимом

Мета: ознайомити учнів із буквою Йй, її назвою та звуковим значенням; закріплювати у дітей розуміння звуко-буквених співвідношень в українській мові; розвивати артикуляційно-слухові відчуття, вміння розрізняти тверді і м’які приголосні звуки; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Мовленнєва розминка

1. Мовленнєва розминка

1) Дихальні вправи

* пір’їнку здуємо * називаємо голосні на видиху а о у е и і

* понюхаємо конвалію * задування січки * маятник

2) Постановка мовного апарату «Щоб ротик був слухняним»

- Пропоную вам вирушити в подорож. Сядемо на пароплав і попливемо морем.

- Ось ми допливли до пристані і кажемо: УУУУУ;

- А тепер пересядемо на потяг і поїдемо: ЧУХ, ЧУХ, ЧУХ.

- Пересядемо на мотоцикл і поїдемо далі: Р-Р-Р-Р.

- Дуже захотілося ще й на конику поскакати: ЦОК-ЦОК-ЦОК.

- Потім пересіли на велосипеди: ДЗІНЬ-ДЗІНЬ-ДЗІНЬ.

3). Співаємо склади ті те та то ту

2. Робота над чистомовкою

Ям-ям-ям - важко взимку горобцям,

Ти-ти-ти - їм зерняток не знайти.

Ати-ати-ати - треба крихт їм накидати,

Ать-ать-ать - щоб їм під стріхою дрімать.

Допомога птахам взимку!!

3. Розчитування за таблицею 2

- Прочитайте склади зверху вниз.

- Прочитайте склади справа наліво.

- Прочитайте склади знизу вверх.

- Прочитайте склади зліва направо.

4. Гра «Зоряний час»

- Відшукайте і складіть слова, що заховались у слові вівчарики.

(вівчар. чари, рак, рік, віра, кричав, вів, рів, річ, річка, квач, крива, вік, кір……)

IІІ. Оголошення теми уроку

- Сьогодні ми звами продовжимо роботу над звуком [й] та буквою Йй.

Фізкультхвилинка

ІV. Робота за Букварем

1. Читання антонімів

- Прочитайте слова і назвіть спільну частину у всіх словах (ий)

- Продовжіть…

Холодний - … (гарячий)

Твердий - … (м’який)

Довгий – … (короткий)

2. Читання слів у стовпчиках з опорою на злиття йо

Йоржик – чуб на голові, що стирчить догори.

Майор – офіцерське звання в армії.

  • Читання слів луною за вчителем.

  • Гра «Ти – мені, я – тобі»

- Прочитайте слова у парах одне одному

- Прочитайте назву ліків; назву квітів

- Прочитайте прізвище, ім’я, назву населеного пункту.

- Прочитайте пари слів.

- Яка спільна частина в кожній парі слів?

  1. Читання тексу “ Птахи взимку” + бесіда

Динамічна пауза

4. Читання чистомовки з Щебетунчиком. Конкурс читачів чистомовок.

  1. читання тексту “ Надійка помічниця” + бесіда за прочитаним.

  2. Робота в зошиті

  • виконання звукового аналізу слів

  • знайди букву й та розмалюй їх.

VI. Підсумок уроку

  • Яку букву повторювали на сьогоднішньому уроці?

  • Який звук вона позначає? Охарактеризуйте його.

  • Які завдання найбільше сподобались на уроці?

понеділок, 14 грудня 2020 р.

Письмо малої букви й, буквосполучень із нею.

 

Тема. Письмо малої букви й, буквосполучень із нею. Підготовчі графічні вправи. Складання і записування слів.

Мета: вчити учнів писати малу рукописну букву й, склади і слова із нею; повторити написання друкованих і рукописних малих букв; вдосконалювати навички списування друкованих слів, речень; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати охайність, бажаннядотримуватись гігієнічних правил письма.

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Знайди пару» (на дошці рукописні і друковані вивчені букви)

- З’єднайте лініями пари букв передайте естафету своєму однокласнику.

2. Гра «Відлуння»

- Я називатиму слова, а ваше завдання повторити останні склад.

Слова: каша, осінь, лебідь, карась, зима, сніг, краби, скеля, хутро.

3. Робота з віршем

- Послухайте вірш і скажіть, як звати юного риболова?

- Що він упіймав на вудку?

- Послухайте продовження цієї історії.

Йой, йой, йой!.. А хлоп’яне плаче,

Йосип йойкає. бо йорж Бо навчив його дідусь:

Уколов добряче. - Потерпи, козаче!

Хоч йому таки болить,

4. Робота за предметними малюнками.

- Назвіть малюнки. Розгляньте звукову схему. Доберіть слово до поданої схеми. (Рій)

- Який останній звук у цьому слові? Який це звук? Якою буквою він позначається?

ІІІ. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні ми будемо вчитися писати малу рукописну букву й.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Порівняння рукописної і друкованої букви й.

- Розгляньте рукописні і друковані букви й.

- З яких елементів вони складаються?

- Що в них спільного? Що відмінного?

2. Письмо рядкової букви й.

- Рядкова буква й складається з двох прямих похилих коротких паличок із заокругленням унизу й окремого заокруглення – невеличкої лінії, прогнутої вниз. Першу частину пишемо так як букву и. Вгорі над нею трохи вище від верхньої рядкової лінії пишемо зліва вправо невеличку лінію, прогнуту вниз. Пишемо під лічбу «різ-і, дів-і, три-і».

(Учні наводять зразки в зошиті, дописують рядок до кінця.)

Фізкультхвилинка.

3. Письмо буквосполучень

- Прочитайте буквосполучення.

- Наведіть приклади слів в яких ми можемо зустріти ці буквосполучення.

(Учні наводять зразки в зошиті, дописують рядки до кінця.)

4. Списування речень поданих друкованим шрифтом

- Відгадайте загадку.

Прокинувся – й відразу

До сонечка біжить,

Стрибає по камінчиках,

Хлюпоче і дзвенить. (Струмок)

  • Прочитайте перше речення.

  • Коли біжать струмки?

  • Який струмок побіг?

(списують речення в зошит, коментуючи)

Пальчикова гімнастика

- Відгадайте загадку.

Вусате, хвостате, ходить по хаті,

Пісеньки співає, мишенят лякає. (Кіт)

  • Прочитайте друге речення.

  • У кого жив кіт? Який він був?

  • Як напишемо слово Марійки? Чому?

(списують речення в зошит, коментуючи. звіряють із зразком написаним на дошці)

V. Підсумок уроку

- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

- Які завдання найбільше сподобалися?

  • Які завдання викликали труднощі? Чи вдалося їх подолати? Завдяки чому?


понеділок, 7 грудня 2020 р.

Додавання і віднімання на основі складу числа 10

 

Тема. Додавання і віднімання на основі складу числа 10. Доповнення рівностей. Розпізнавання геометричних фігур

Мета. Ознайомити учнів із складом числа 10; закріпити знання усної нумерації чисел першого десятка, порівнювати числові вирази, розпізнавати геометричні фігури; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати старанність, любов до природи.

Обладнання: засоби ІКТ, картки, лінійка.

Хід уроку

  1. Організація класу

  2. Актуалізація знань учнів

1. Усна лічба

* лічимо від 1 до 10та від 10 до 1

* Гра « Кордон» ( лічимо, н-д,від 3 до 7, від8 до 4 і т.д.)

2. Гра « 1 – 2 -3 сусіда числа назви» ( Показую картку з числом, учні називають сусідів)

3. Розв’язання веселих задач

Швидко їде Федя на велосипеді,

А за ним — ще 7 хлоп’ят.

Скільки хлопців їде в сад? (8)

Каже мати квочка:

«В мене 5 синочки

І чотири дочки».

Скільки ж діточок у квочки? (9)

У садок до годівниці

Прилетіли 2 синиці.

Потім — ще 4 птиці.

Скільки птиць на годівниці? (6)

4. Гра «Засели будиночок»

На дошці — будинок, в яких є пусті віконця. Діти повинні вставити відповідні картки з числами. Повторюємо склад числа 10.

5. Яке число пропущено.

На автобусі числа. Вставити пропущені.

6. Робота з монетами

- Назвіть зображені монети. (1коп., 1коп., 1коп., 2коп., 2коп., 5коп., 5коп., 10коп.).

- Які монети слід взяти, щоб отримати 10 копійок? (1коп., 1коп.,1коп, 2коп., 5коп.; 1коп., 2коп., 2коп., 5коп.; 5коп., 5коп; 10коп.).

(На дошці прикріплені зразки монеті учні за допомогою зразків утворюють варіанти складу 10)

IIІ. Фізкультхвилинка

IV. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Робота зпідручником (с. 55)

  1. Розв’язання прикладів « ланцюжком»

  2. Гра « Встав знак»

  3. Логічне завдання « Скільки трикутників»

V. Фізкультхвилинка для пальчиків, очей.

4.Робота в зошитиі.

1. Каліграфічна хвилинка. Написання цифр 10.

2. Складання рівностей. ( З рівності на додавання скласти 2 рівності на віднімання)

3. Вимірюємо довжину відрізків.

3. Гра « Бджілки»

V. Підсумки уроку

- Склад якого числа повторювали?












понеділок, 23 листопада 2020 р.

Тема 1. Звук [п], позначення його буквами Пп. Читання складів, слів з ними, читання речень, невеликих текстів. Тема 2. Письмо рядкової букви п.

 

Тема. Звук [п], позначення його буквами Пп. Читання складів, слів з ними, читання речень, невеликих текстів

Мета: закріпити артикуляцію звуків [п], [п]; ознайомити учнів із буквою П п; навчати дітей визначати ці звуки у словах; розвивати вміння утворювати та читати склади з буквою П п злиттям із буквами, що позначають голосні звуки; закріплювати читацькі навички; виховувати чуйне, турботливе ставлення до рідних людей.

Хід уроку

І. Організаційнй момент (Перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Мовленнєва розминка

1) Дихальні вправи

* пір’їнку здуємо * називаємо голосні на видиху а о у е и і

* понюхаємо конвалію * задування січки * маятник

2) Постановка мовного апарату «Щоб ротик був слухняним»

- Пропоную вам вирушити в подорож. Сядемо на пароплав і попливемо морем.

- Ось ми допливли до пристані і кажемо: УУУУУ;

- А тепер пересядемо на потяг і поїдемо: ЧУХ, ЧУХ, ЧУХ.

- Пересядемо на мотоцикл і поїдемо далі: Р-Р-Р-Р.

- Дуже захотілося ще й на конику поскакати: ЦОК-ЦОК-ЦОК.

- Потім пересіли на велосипеди: ДЗІНЬ-ДЗІНЬ-ДЗІНЬ.

3). Співаємо склади ві ве ва во ву

2. Гра «Слова розсипалися»

- Кого зображено на малюнках? (сокіл, кавун, слон)

- Складіть ці слова із букв і розмістіть їх під відповідними малюнками (одинь учень біля дошки, інші в зошиті)

3. Гра «Буква - звук» (Повторюємо вивчені букви та звуки, аналізуємо їх)

4.Читання складових таблиць ( за індивідуальними картками)

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

- Відгадайте загадку

Вилізають на нього опеньки,

Та не сердиться зовсім старенький. (Пень)

- Виконаємо звуковий аналіз слова пень.

- Який перший звук у цьому слові?

- Сьогодні на уроці ми працюватимемо над звуком [п] і дізнаємося якою буквою він позначається. Будемо вчитися читати склади та слова з цієї буквою. А ще ви послухаєте дуже цікавий віршик про одного грайливого малюка.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Слухання віршика Л. Біленької «Павлик грався у пісочку». Виділення звуків [п], [п′].

Павлик грався у пісочку,
На піщаному горбочку,
Пік пампушки і паски,
І пухкенькі пиріжки.
Пік для півника, для пташки,
Що сиділа на піддашку.
Павлик пекар і пічник,
Заповзятий трудівник.

2.Запитання та завдання за текстом

Послухайте вірш і скажіть, про кого розповідається у віршику?

Де грався Павлик?

Що робив малюк?

Назвіть піщані «страви», які «пік» хлопчик Павлик.

Які професії згадуються у віршику?

Повторіть слова чітко та виразно: Павлик, пісочниця, пампушки, паски, пиріжки, пекар, пічник.

Які звуки починають ці слова? (Звуки [п] та [п].)

Які ще слова є у віршику, що починаються на твердий приголосний звук [п] або м’який [п]? (Півник, пташка, пісочок…)

Чи є ці звуки у словах хлопчик, заповзятий? Де вони розташовані в цих словах? (Усередині слова.)

2. Артикуляція звуків [п], [п′].

- Вимовіть ще раз ці звуки.

- Під час їх вимовляння губи спочатку щільно стиснуті, а потім різко розкриваються, випускаючи повітря. Звуки звучать глухо, дуже голосно вимовити їх неможливо.

3. Гра «Твердий чи м’який звук?»

- Я читатиму вам слова, якщо звук м’який ви присідаєте, якщо твердий, стоїте.

Словесний матеріал для гри: піч, полиця, пилка, парубок, мавпа, копійка, сопілка, запис, трап.

4. Ознайомлення з буквою П п.

- Два приголосних звуки, [п] та [п′], на письмі позначаються буквою П п.

- послухайте вірш і скажіть на що схожа буква П.

Літера П п — як міст на двох підпорах,

Під ним пливе повільно пароплав,

А зверху — потяг пасажирський скоро,

Подаючи гудок, пробіг-промчав.

- На що вам схожа буква Пп.

- Порівняйте велику і малу Пп. Чим вони відрізхня.ться?

5. Робота з Букварем (с.78 - 79).

1) Читання складів за променевими таблицями (Диференційовано)

2) Читання слів за схемою (Ланцюжком

3) Читання тексту « Ми у селі»

6.Робота в зошиті

1) виконання звукового аналізу слів

2) Написання малої букви п

3) Складання речень та запис схемами у зошити.

ІV. Підсумок уроку

Запитання та завдання для учнів

Із якою буквою ви сьогодні познайомилися?

Скільки звуків позначає ця літера? Назвіть їх.

Розкажіть, на що схожа буква П п?

Які нові слова з цією буквою ми сьогодні прочитали?

Які ще слова з літерою П п ви можете назвати?








Тема. Письмо рядкової букви п.

Мета: навчати учнів писати малу букву п,склади і слова з нею; формувати навички звукового, складового, звуко-буквеного аналізу слів; розвивати вміння спостерігати, спів ставляти; виховувати любо до народних традицій.

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда за матеріалами уроку читання

Назвіть букву, яку ми вивчили на уроці читання. Розкажіть, які звуки позначає літера П п.

Наведіть приклади слів, у яких п позначає твердий [п], і слів, у яких вона позначає м’який [п’].

Чим відрізняються одна від одної мала друковані та рукописні букви п?

Покажіть, де записані ці літери на сторінці прописів.

  1. Робота з зошитом

  • - Хто зображений на малюнку?

  • - Що роблять діти?

  • - Що робить хлопчик? А дівчинка?

  • - Хто зображений внизу аркуша?

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

- Як ви вже, мабуть, здогадалися, на сьогоднішньому уроці письма ми познайомимося з писаною малою літерою п. А нашим помічником сьогодні буде папуга Петрусь.

ІІІ. В ивчення нового матеріалу

1. Графічний аналіз малої букви п

- Із яких елементів складається мала писана літера п? (Це два елементи: похила паличка та похила паличка із заокругленнями вгорі та внизу.)

- Яка ще мала буква починається похилою паличкою? (Мала н.)

2. Пояснення написання малоїлітеи п з демонстрацією на дошці.

- Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму похилу паличку. Не відриваючи руки пвертаємо вгору по тій самій лінії. Потім трохи вище середини отриманої палички робимо відхилення праворуч, пишемо другий елемент, який заокруглюємо під верхньою рядковою лінією праворуч, і ведемо паличку вниз, яку заокруглюємо біля нижньої рядкової лінії праворуч. Закінчуємо писати на середині робочого рядка. «раз-і, два-і».

(пишкмо в повітрі, потім в зошиті, коментуючи)

3. Письмо буквосполучень.

- Петрусь нам приніс предмети. Назвіть їх? (Парасолька, павук, папуга, плаття, апельсин, плуг, пуголовок)

- Прочитайте перше буквосполучення у зошиті.

- Оберіть предмети в назвах яких є ці буквосполучення.

- Яке з’єднання букви п і л?

- Як пишемо відривно чи безвідривно? (Аналогічно з буквосполученнями пі, пе)

4. Письмо слів півник, пил, папка, пісок

- Петрусь має менших братиків і сестричок курчат, а що він любить з ними робити прочитайте в зошиті. (Аналіз з’єднань слова пасли, написання в зошит коментовано)

5. Письмо речень з коментарем.

У Лесі пенал. У мене папка. Он півник.

IV. Підсумок уроку

Гра «Завершуємо думку»

Сьогодні на уроці ми дізналися, як пишеться…

Ми навчилися писати…

Друковані мала й велика букви П, п відрізняються одна від одної лише

Мала п складається з елементів.

Під час уроку мені найбільше сподобалося

вівторок, 17 листопада 2020 р.

Звуке [в], позначення його буквами Вв.

 

Тема: Звуке [в], позначення його буквами Вв. Читання складів, слів з вивченими літерами.

Мета: ознайомити учнів з буквами Вв, її назвою та звуковим значенням, навчити вимовляти звук в , визначати звук в у різних позиціях слова, читати цю букву в складах і словах; дати уявлення про особові займенники він, вона, воно, вони (без уживання термінів); вчити правильно й доречно вживати їх у мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати їх працелюбність.

Обладнання:

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

  1. Мовленнєва розминка:

  1. Вправи для язичка, губ:

- вправа « задуваємо свчку»

- вправа «коник»

- вправа « вверх-вниз, вліво-вправо»

2) Розспівка складів: лі ле ла ло лу ( регулюючі силу голосу)

3) Гра « На хвилі»


4) Гра « Буква - звуки»

Показую картинку. Учні називають букву, які звуки або звук позначає.

2. Гра «Буква заблукала»

А Н У І О И Л Н І М

- Назвіть, яка буква зайва в першому рядку? Чому?

- Назвіть яка буква лишня в другому рядку? Чому?

3. Читання слів і складів з вивченими буквами

- У чарівному осінньому лісі, де червоніють ягоди калини та горобини, якими так люблять ласувати барвисті снігурі, живе маленький павучок.

Павучок одної днинки

Виткав срібну павутинку,

А на ній — ну от дива! —

Букви, і склади, й слова!

Дітки, ви часу не гайте,

Їх швиденько прочитайте!

  • Прочитаємо склади (слова) луною.

  • Прочитаємо склади (слова) хором.

А А

О У

М У Н О

И І

І И

нам Ніна

ану Інна

нумо Наум

4. Читання складових таблиць ( індивідуальні картки)


А

О

У

И

І

Е

М

ма

мо

му

ми

мі

ме

Н

на

но

ну

ни

ні

не

Л

ла

ло

лу

ли

лі

ле

С

са

со

су

си

сі

се

К

ка

ко

ку

ки

кі

ке


ІІІ. Оголошення теми уроку

- Послухайте вірш і скажіть, які слова в ньому зустрічаються найчастіше.

Вишні високо висіли, Стали вишні соковиті:

Вранці роси вони пили, «Поласуйте нами, діти!»

- Сьогодні ми працюватимемо над звуком [в], дізнаємося якими буквами він позначається.

IV. Робота над новим матеріалом.

1. Спостереження за вимовою звука [в].

- Стулені губи витягуємо вперед і поштовхом повітря з голосом швидко розкриваємо їх.

- Вимовте цей звук. Який це звук голосний чи приголосний?

- Доведіть що він приголосний.

2. Гра «Упіймай слова зі звуком [в]»

- Я читатиму вірш, якщо ви в словах чутимете звук в, то плескаєте в долоні, якщо ні, то не плескаєте.

Дуже радий восьминіг, що у нього вісім ніг.

Він у штиль і у негоду легко горне ними воду.

А була б лиш пара ніг – вмить стомився б восьминіг. (6)

3.Гра « Підбери слова»

Учні називають слова, де чути звук в.

4. Ознайомлення з буквою Вв

- Звук [в,в] позначається буквами Вв.

- Розгляньте велику і малу букви Вв, чим вони відрізняються?

- На що схожа буква в?

5. Розучування вірша напам’ять

Буква «В» така цікава:

Стовпчик вверх, дві дужки справа.

В алфавіті так живе

Всім потрібна буква «В».

V. Динамічна пауза

VІ. Робота з Букварем ( с.74 - 75)

1. Гра « Що робить буква в»

2. Читання складів з Читалочкою:

- читання хором - читання хлопчики – дівчатка

- читання слів - луною, хором, ланцюжком

  • Назвіть трискладові слова.

  • Назвіть слова, до який ми можемо поставити питання хто?

  • Виконайте звуковий аналіз слова вільха, вишні.

Динамічна пауза

  1. Читання чистомовки з Щебетунчиком

  2. Робота в зошиті ( виконання звук.аналізу, творча робота « Оживи букву»).

VIІ. Підсумок уроку

  • Яку нову букву вивчали?

  • Який звук вона позначає?

  • Які слова з цим звуком ви запам’ятали?